Filia w Tomaszowie Lubelskim

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu

Kalendarz wydarzeń

January 2019
S M T W T F S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Obecnie naszą stronę odwiedza:

Odwiedza nas 215 gości oraz 0 użytkowników.

19 kwietnia 2018 r. Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Tomaszowie Lubelskim we współpracy z Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu zorganizowała cykl zajęć edukacyjnych, poświęconych 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Spotkanie przygotowano w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile", zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim wraz z opiekunem.
Wykład na temat przebiegu powstania w getcie warszawskim wygłosiła Pani Ewa Koper, pracownik Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu. Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, zabijając i wywożąc do obozów zagłady ocalałych Żydów.
Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których podzieleni na grupy, czytali teksty dotyczące życia w getcie, a następnie wypowiadali swoje wrażenia na temat przeczytanych tekstów. Następnie wykonywali plakaty związane z powstaniem w getcie warszawskim. Warsztaty prowadziła Pani Ewa Koper.
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się warsztaty na których uczyli się wykonywać papierowe żonkile, będące symbolem powstania. Warsztaty prowadziły Panie Anna Pitura i Marta Sawicka Łaba. Następnie młodzież wraz z opiekunami złożyła żonkile oraz zapaliła znicze przy pomniku upamiętniającym tomaszowskich Żydów zamordowanych przez okupanta w czasie II wojny światowej.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa ph. „Pamiętać chcemy każdego roku 75. rocznica powstania w getcie warszawskim”

image001

image002

image003

image004

image005

image006

Biblioteka czynna

gotom.png

Szukaj

Logowanie

FB